IDT5V993A-2QG OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tube method. The 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called LVTTL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 85MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a PLL Clock Driver component. The related electronic parts of part number IDT5V993A are listed below. There is an electronic part in this series that belongs to the TurboClock™ family.
IDT5V993A-2QG FeaturesAvailable in the 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
IDT5V993A-2QG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT5V993A-2QG Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | TurboClock™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | PLL Clock Driver |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT5V993A |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 85MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |