![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-MLPQ (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~150°C TJ |
| Packaging | Strip |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 200kHz |
| Base Part Number | IR3094MPBF |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 16V |
| Min Supply Voltage | 8V |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~16V |
| Quiescent Current | 35mA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | -1mV |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Dropout Voltage | 1.8V |
| Fall Time (Typ) | 30 ns |
| Max Frequency | 540kHz |
| Input Bias Current | 90μA |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 3 |
| Height | 939.8μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |