![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | IR36021 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | PWM Signal |
| Operating Supply Voltage | 3.63V |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.3V |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz~2MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Max Frequency | 2MHz |
| Serial Interfaces | I2C, PMBus |
| Output Phases | 2 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |