![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | IR3621FPBF |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 800mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5.5V~14.5V |
| Control Features | Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 200kHz~500kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Frequency | 345kHz |
| Duty Cycle (Max) | 86.5% |
| Clock Sync | Yes |
| Output Phases | 2 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |