IRS2053MTRPBF OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 48-VFQFN Exposed Pad case has been embedded with it. I have a device with 3 channels attached to it. In this part, you will find Line Driver functions that you may find useful. In addition to being used in Pre-Amplifier, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~125°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 48 terminations, which means it has 48 terminations on it. The IRS2053MPBF family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Class D. As far as the 48 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using AUDIO AMPLIFIER. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 10V. The voltage can be given at 1012V volts. In order to mount it, Surface Mount is required. When a 215V-voltage supply is applied, the chip conducts. If the voltage gain is to stay at 60 dB, it should be set to 60 dB. It is important to know that there is a 20 kHz bandwidth for data transfer.
IRS2053MTRPBF FeaturesWith 48-VFQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~125°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
IRS2053MTRPBF ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
IRS2053MTRPBF Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 10V~15V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IRS2053MPBF |
| Function | Line Driver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 215V |
| Power Supplies | 1012V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 10V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Analog |
| Output Power | 6.2W |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Specifications | Class D |
| Gain | 60 dB |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.05mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |