ISL12058IUZ-T OverviewIn the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, real time clocks is embedded.Tape & Reel (TR) is the way time clock is packaged.1.8V~3.6V is the supply voltage of this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Alarm, Leap Year are possible.With 8 pins, it is equipped.The ISL12058 family contains RTCs .
ISL12058IUZ-T Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
ISL12058IUZ-T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL12058IUZ-T Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL12058 |
| Pin Count | 8 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.65μA @ 1.8V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |