ISPPAC-CLK5620V-01T100C OverviewAs a clock IC, it uses the Tray package. 100-LQFP contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 240. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 100 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 320MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.6V of power. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~3.6V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at 0°C~70°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL logic levels. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. ISPPAC-CLK5620 is the base part number for finding related electronic parts. A member of the ispClock™ series, this electronic component is made of plastic. At 0.05 ns Max, this analog clock generator exhibits low timing skew. The 5600 family of parts can be used to find electric parts that are similar to each other. PLL BASED CLOCK DRIVER logic circuits mainly utiliPLL BASED CLOCK DRIVERe this time clock generator.
ISPPAC-CLK5620V-01T100C FeaturesAvailable in the 100-LQFP
Supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5620V-01T100C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
ISPPAC-CLK5620V-01T100C Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ispClock™ |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ISPPAC-CLK5620 |
| Output | HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 320MHz |
| Family | 5600 |
| Input | HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:20 |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| fmax-Min | 320 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |