![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 230.4mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | KA3883 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 17mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6V~30V |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 40ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 40 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Clock Sync | No |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |