LC703200AW-8C99-H OverviewWith the book, you will also receive a case study. In terms of mounting type, the recommended type is Surface Mount. In this case, it is embedded in the 64-LQFP case. This device has a 2 channel configuration. To assist you, this part includes Voice Processing Unit (VPU) functions. It is possible to apply the device in the Audio Systems axis. Votage will be supplied within the period of 3V~3.6V. In terms of temperature, this device works within a range of -30°C~70°C TA. The chip has 64 terminations. I would like you to refer to the related specifications of the device: 32 b. On the chip, there are 64 pins that can be accessed. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done based on what type of consumer IC the part contains. Vsup (supply voltage) should not be less than 1.35V when using this part. In this case, Vsup reaches its maximal value at 1.65V. A ALSO OPERATES AT 3 TO 3.6 V SUPPLY can be founded using this device as well.
LC703200AW-8C99-H FeaturesWith 64-LQFP channels
operate temperature at the range of -30°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LC703200AW-8C99-H ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC703200AW-8C99-H Audio Special Purpose applications.
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -30°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Audio Systems |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3 TO 3.6 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Function | Voice Processing Unit (VPU) |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.65V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.35V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Specifications | 32 b |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |