LE910B1N004T7A6000 OverviewMaterial Tape and Reel is used in the Packaging.
LE910B1N004T7A6000 FeaturesLE910B1N004T7A6000 ApplicationsThere are a lot of Telit
LE910B1N004T7A6000 Modems ICs & Modules applications.
Televisions
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
| EU RoHS | Compliant |
| ECCN (US) | 5A991g. |
| Frequency Band (MHz) | 700/850/1700/1900 |
| SIM Card | Yes |
| SMS Supported | No |
| Voice Supported | Yes |
| Protocols Supported | TCP/UDP |
| Product Depth (mm) | 28.2 |
| Output Power (W) | 2|1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.4V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.8V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.2V |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Supplier Temperature Grade | Extended |
| Generations and Technologies | 4G/LTE |
| Packaging | Tape and Reel |
| Part Status | Obsolete |
| Interface | UART/USB |
| Product Length (mm) | 28.2 |
| Product Height (mm) | 2.1 |