LEPCISV1002T001 OverviewMaterial Tray is used in the Packaging.
LEPCISV1002T001 FeaturesLEPCISV1002T001 ApplicationsThere are a lot of Telit
LEPCISV1002T001 Modems ICs & Modules applications.
Televisions
Cell phones
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
| EU RoHS | Compliant |
| HTS | 8525.60.10.50 |
| Frequency Band (MHz) | 700/1800/2600 |
| SIM Card | Yes |
| SMS Supported | Yes |
| Voice Supported | No |
| Packet Data Rate (Kbps) | 150000|50000 |
| Protocols Supported | FTP/SMTP/TCP/UDP |
| Product Depth (mm) | 28.2 |
| Solutions | M2M |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.8V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 4.2V |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Generations and Technologies | 4G/LTE |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Interface | UART/USB |
| Product Length (mm) | 28.2 |
| Product Height (mm) | 2.55 |