LM1971N/NOPB OverviewThe product comes in a case with the letter Tube. The recommended mounting type for this product is Through Hole. 8-DIP (0.300, 7.62mm) case embeds it. It has 1 channels. Volume Control functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Communication Systems directions. Votage is provided within 4.5V~12V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 8 is the number of terminations on the chip. Search for the LM1971 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: 115dB. The chip has 8 pins. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 4.5V. Through Hole mounts it. It is part of the Overture™ series of electrical components. The supply current is controlled by 3mA.
LM1971N/NOPB FeaturesWith 8-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LM1971N/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1971N/NOPB Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Overture™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LM1971 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Specifications | 115dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |