![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 402.988471mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM2657 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 600mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 28V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~28V |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz~500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Duty Cycle | 70 % |
| Clock Sync | No |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |