![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Frequency | 350kHz |
| Base Part Number | LM3524 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 18V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 20V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Output Current | 200mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V~40V |
| Quiescent Current | 5mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control |
| Input Voltage (Min) | 8V |
| Topology | Buck, Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Input Voltage (Max) | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 200ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 100 ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Switching Frequency | 350kHz |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |