![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -5°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM3753 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.6V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~18V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Tracking |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz~1MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Duty Cycle | 81 % |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |