![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | LM5033 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | PWM Signal |
| Operating Supply Voltage | 9.6V |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 15V~90V |
| Output Power | 500W |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Topology | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz 600kHz |
| Input Voltage (Max) | 90V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 16ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 16 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 1MHz |
| Output Phases | 1 |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |