![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | OUTPUT VOLTAGE= 5V TO 42V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM5150 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 6.8V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 1.7V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.5V~42V |
| Control Features | Enable, Current Limit |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 220kHz~2.3MHz |
| Input Voltage (Max) | 42V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Duty Cycle (Max) | 91.5% |
| Clock Sync | Yes |
| Height | 800μm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |