LMK03000DISQE/NOPB OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 48-WFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 48 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. A clock generator's input is called LVCMOS, LVDS, LVPECL and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 1.296GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 3.15V~3.45V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the LVDS, LVPECL logic levels is presented here. A Clock Conditioner is a classification for the electronic part in question. This part number LMK03000 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 48 pins. Clock PLL has 9 signal outputs to maximi9e output frequency.
LMK03000DISQE/NOPB FeaturesAvailable in the 48-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LMK03000DISQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK03000DISQE/NOPB Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Clock Conditioner |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK03000 |
| Output | LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 9 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 86mA |
| Frequency (Max) | 1.296GHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Power Consumption | 1.18W |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 200MHz |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |