LMX2541SQE2380E/NOPB OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 36-WFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 36 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Clock is designed to be the input of the clock generator. The frequency generator has a maximum frequency of 2.53GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 3.45V for this clock generator. There are 3.15V~3.45V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. It is possible to classify this electronic component as a Frequency Synthesizer (RF). The related electrical components for the base part number LMX2541 can be found below. A 36 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. The output frequency is magnified as high as possible with 1 signal outputs. Time clock generator requires a supply current of 120mA to fully function. There should be no more than 204mA of supply current for this time clock generator.
LMX2541SQE2380E/NOPB FeaturesAvailable in the 36-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
LMX2541SQE2380E/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2541SQE2380E/NOPB Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2541 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Operating Supply Current | 120mA |
| Frequency (Max) | 2.53GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 204mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Output Frequency-Max | 4000MHz |
| Height | 800μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |