LMX2541SQX3030E/NOPB OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 36-WFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 36 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 3.23GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 3.45V. There should be 3.15V~3.45V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Frequency Synthesizer (RF) component. The related electronic parts of part number LMX2541 are listed below. There are 36 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 1 signal outputs. There should be a maximum supply current of 204mA for this time clock generator.
LMX2541SQX3030E/NOPB FeaturesAvailable in the 36-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
LMX2541SQX3030E/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2541SQX3030E/NOPB Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2541 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Nominal Supply Current | 120mA |
| Frequency (Max) | 3.23GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 204mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |