![]()
Add to cart |
The LMX2572RHAT is a low-power, high-performance wideband synthesizer that can generate any frequency from 12.5 MHz to 6.4 GHz without using an internal doubler. The PLL delivers excellent performance while consuming just 75 mA from a single 3.3-V supply. For applications like digital mobile radio (DMR) and wireless microphones, the LMX2572RHAT supports FSK modulation. Discrete-level FSK and pulse-shaping FSK are supported. Direct digital FSK modulation is achievable through programming or pins.
Output frequency: 12.5 MHz to 6.4 GHz
Low power consumption: 75 mA at 3.3-V supply
–106-dBc/Hz Phase noise at 100-kHz offset with 6.4-GHz carrier
PLL figure of merit: –232 dBc/Hz
PLL normalized 1/f noise: –123.5 dBc/Hz
32-Bit Fractional-N divider
Remove integer boundary spurs with a programmable input multiplier
Synchronization of output phase across multiple devices
Support for JESD204B SYSREF with programmable delay
Support for ramp and chirp functions
Support for FSK direct digital modulation
Two programmable output power level differential outputs
Fast VCO calibration speed: < 20 µs
Single 3-V to the 3.5-V power supply
Test and measurement equipment
Digital 2-way radios
Low-power radio communication systems
Satellite communication
Wireless microphones
Propriety wireless connectivity
MIMO
RADAR
High-speed data converter clocking
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3V~3.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 6.4GHz |
| Base Part Number | LMX2572 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |