![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | LG-MAX |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 500kHz |
| Base Part Number | LT1241 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 1A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.2V~25V |
| Quiescent Current | 170μA |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 25V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 30 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Duty Cycle (Max) | 48% |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |