![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LT8390 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~60V |
| Control Features | Current Limit, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck-Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 645kHz~2.1MHz |
| Input Voltage (Max) | 60V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Voltage-Max | 60V |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |