![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO HAVE A 3.8 AND 3.7 AMP OUT CURRENT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LT8603 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~42V |
| Control Features | Current Limit, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 3V |
| Topology | Buck-Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 5.3A |
| Frequency - Switching | 250kHz~2.2MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Phases | 2 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |