LTC1289CCSW#PBF OverviewADCs/DACs is included in package SOIC-20.A Rail/Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at 0°C ~ 70°C for normal operation.This outstanding Precision can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read ±3.3V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.Using 8 Channel channels, this unit can efficiently perform complex tasks.The number of pins is 20.In addition to its high reliability, this unit is just like any other high-quality Data Converter ICs.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series *.Basic data acquisition elements consist of 1.
LTC1289CCSW#PBF FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 Channel channels process
LTC1289CCSW#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
LTC1289CCSW#PBF ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Package / Case | SOIC-20 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Mfr | PEI-Genesis |
| Product Status | Active |
| Sample and Hold | YES |
| Single-Ended Input | YES |
| Input Polarity | Unipolar/Bipolar |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Package Type | SOIC W |
| Dual Supply Voltage (Typ) | ±3.3(V) |
| Rated Input Volt | 3V/±3V |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7(V) |
| Full Scale Error | ±1LSB |
| Power Supply Requirement | Single/Dual |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5LSB(LSB) |
| No Missing Codes | 12 |
| Differential Linearity Error | 1LSB(Typ) |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3.3(V) |
| Rad Hardened | No |
| Digital Supply Support | NO |
| Mounting | Surface Mount |
| Gain Error | 0.5 LSB |
| Development Kit | - |
| Pd - Power Dissipation | 4.5 mW |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 38 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| DNL - Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Brand | Analog Devices |
| Analog Supply Voltage | 3.3 V |
| RoHS | Details |
| INL - Integral Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Base Product Number | LTC1289 |
| Series | * |
| Packaging | Rail/Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Type | Precision |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Voltage - Supply | ±3.3V |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Channels | 8 Channel |
| Power Dissipation | 500(W) |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | SAR |
| Reference Voltage | EXTERNAL(V) |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Resolution | 12Bit |
| Sampling Rate | 25 kS/s |
| Product Type | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Sampling Rate (Per Second) | 25k |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Analog to Digital Converters - ADC |
| Number of Input Channels | 8/4/4/2 |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1289 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 3/+-3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Sampling Rate | 25 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Dual Supply Voltage | 3.3V |
| Analog Input Voltage-Max | 3.05V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -3V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Analog Input Voltage-Min | -3.05V |
| Conversion Time-Max | 26μs |
| Height | 2.34mm |
| Length | 13.01mm |
| Width | 7.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |