![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 200kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1649 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 2.7V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Input Voltage (Max) | 5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Duty Cycle (Max) | 93% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 10.01mm |
| Width | 3.99mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |