![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | LTC1702 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 7V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 5A |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~7V |
| Max Supply Current | 100μA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 3V |
| Frequency - Switching | 550kHz |
| Max Input Voltage | 7V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Nominal Input Voltage | 5V |
| Max Frequency | 750kHz |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.501mm |
| Length | 8.74mm |
| Width | 3.988mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |