| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1871 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V~36V |
| Control Features | Enable, Frequency Control |
| Input Voltage (Min) | 2.5V |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 0.02A |
| Frequency - Switching | 50kHz~1MHz |
| Input Voltage (Max) | 36V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Duty Cycle (Max) | 92% |
| Clock Sync | Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |