![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1929 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3kA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~36V |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 36V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 30ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 40 ns |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 360kHz |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Duty Cycle (Max) | 99.5% |
| Switching Frequency | 300kHz |
| Clock Sync | No |
| Height | -50μm |
| Length | 10.5mm |
| Width | 5.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |