![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3713 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 36V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 2A |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 2A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.5V~36V |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck, Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Input Voltage (Max) | 30V |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 1.5MHz |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Clock Sync | No |
| Output Phases | 1 |
| Width | 5.3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |