| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3736 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 9.8V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 4.2V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.75V~9.8V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 1A |
| Frequency - Switching | 300kHz~750kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 825kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |