![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | PolyPhase® |
| Published | 2014 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | OUTPUT VOLTAGE IS ADJUSTABLE UPTO 60V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC3784 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 60V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~60V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Max Output Voltage | 60V |
| Topology | Boost |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 105kHz~760kHz |
| Max Input Voltage | 60V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Clock Sync | No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |