![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | LTC3803 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 8V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5.7V~8V |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Input Voltage (Min) | 7.2V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 1A |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 330kHz |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Number of Output Phases | 1 |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |