![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3813 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 100V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 10V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.35V~14V |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 6.35V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 2A |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 1MHz |
| Switching Frequency | 25MHz |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |