| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 38 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | PolyPhase® |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 38 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC3829 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 60A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~38V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 250kHz~770kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Frequency | 850kHz |
| Duty Cycle (Max) | 94% |
| Clock Sync | No |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |