![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 38 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Base Part Number | LTC3897 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~65V |
| Control Features | Current Limit, Frequency Control, Overcurrent, Ramping |
| Topology | Boost |
| Frequency - Switching | 75kHz~850kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |