LV3313PM-TLM-E OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 44-BQFP case, it is embedded. With 4 channels, the device is equipped. You can refer to Volume Control functions in this part. Automotive Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 7V~9V is supplied. The device operates at a temperature in the range -40°C~85°C TA. On the chip, there are 44 terminations. Using the LV3313 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: 88dB. On the chip, 44 pins are accessible. Consumer IC types can be sorted with TONE CONTROL CIRCUIT. There is a voltage range of 8V volts that it can produce. In a 8V-volt supply voltage, the chip conducts. 23mA controls its supply current.
LV3313PM-TLM-E FeaturesWith 44-BQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
LV3313PM-TLM-E ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LV3313PM-TLM-E Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-BQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Automotive Audio |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Voltage - Supply | 7V~9V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LV3313 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 8V |
| Power Supplies | 8V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Logic |
| Supply Current-Max | 23mA |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Specifications | 88dB |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Height | 2.5mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 44-QIPM (10x10) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |