M48T12-200PC1 Overview24-DIP Module (0.600, 15.24mm) contains real time clocks.A Tube package is used to package time clock.Its supply voltage is 4.5V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Through Hole.Electronic time clocks should be 0°C~70°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Leap Year when operating.Transmission lines can be terminated with 24 terminations, which means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.In this RTC real time clock, there is a voltage of 5V supplied to it.24 pins are present on it.M48T12 are RTC s family.A memory of 15.6kB is embedded into the RTC times for storing programs and data.There is a mounting type of Through Hole for this RTC module.The power supply is 5V.With 24 pins, it is equipped.Maintaining a voltage of 5V will result in high efficiency.In the Timekeeper® series, it is a type of real time clock.Frequency 200GHz can be achieved.
M48T12-200PC1 Features24-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
24 terminations
24 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
Timekeeper® series
M48T12-200PC1 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M48T12-200PC1 Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Timekeeper® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Leap Year |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 200GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | M48T12 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 15.6kB |
| Supply Current-Max | 80mA |
| Access Time | 200 ns |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| RAM (words) | 2040 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| On Chip Data RAM Width | 8 |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 4.5V~5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | NO |
| Length | 34.545mm |
| Height Seated (Max) | 9.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |