MAX24188ETK2T OverviewThe package Tape & Reel (TR) includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 68-WFQFN Exposed Pad-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 125MHz. There is a wide range of operating temperatures for -40°C~85°C. Components can produce voltages of 1.14V~3.465V. Its main function is Ethernet. A value of Clock is intended as an output. Devices in this family belong to the Clock & Timer ICs series. Circuits application belongs to the - series, a featured product line. In order to supply this device package to the company, 68-TQFN-EP (8x8) is its supplier.
MAX24188ETK2T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
MAX24188ETK2T ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX24188ETK2T application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 68-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 68-TQFN-EP (8x8) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Frequency - Max | 125MHz |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | MAX24188 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 1.14V~3.465V |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | Clock |
| Product Type | Clock Generators |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Ethernet |
| Product Category | Clock Generators & Support Products |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |