MAX3637ETM2 OverviewThe Tray package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 800MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH. The output should be LVCMOS, LVDS, LVPECL. In order to find information about a part, you need to start at MAX3637. The series number of a part is -. The company employs 48-TQFN (7x7) as its supplier device package in order to manufacture its devices.
MAX3637ETM2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS, LVPECL
MAX3637ETM2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX3637ETM2 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX3637 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 800MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MAX3637 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:10 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |