| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Laser Diode Driver |
| Max Power Dissipation | 2.759W |
| Voltage - Supply | 2.85V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX3799 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 97mA |
| Data Rate | 14Gbps |
| Max Input Voltage | 3.63V |
| Current - Modulation | 12mA |
| Current - Bias | 15mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX3799 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 2759 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.63 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.85 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Amplifier ICs |
| Max Power Dissipation | 2.759 W |
| Voltage - Supply | 2.85V ~ 3.63V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Supply Voltage | 2.85 V |
| Operating Supply Current | 97 mA |
| Current - Supply | 97 mA |
| Data Rate | 14 Gbps |
| Max Input Voltage | 3.63 V |
| Product Type | Limiting Amplifiers |
| Evaluation Kit | Yes |
| Product | Limiting Amplifiers |
| Current - Bias | 15 mA |