MAX4547CSE OverviewIt has a total of {0} channels on it.
MAX4547CSE FeaturesMAX4547CSE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4547CSE Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 150 ns |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4547 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| On Resistance - Max | 20 Ohms |
| Off Time - Max | 100 ns |
| On Time - Max | 150 ns |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Termination | SMD/SMT |
| Resistance | 20 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 696 mW |
| Frequency | 100 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 12 V |
| Configuration | 2 x SPDT |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 300 MHz |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 20Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Product | RF/Video Switches |
| Features | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| Radiation Hardening | No |