MAX5403EUB+ OverviewIt is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 10 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.10 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of MAX5403 family.This potentiameter gets 10 pins on it.It is capable of delivering voltage at 3/5V.
MAX5403EUB+ FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
MAX5403EUB+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5403EUB+ Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5403 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 275 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |