MAX9670CTL+T OverviewIn order to get the best performance out of this chip, it should be run at {0}.
MAX9670CTL+T FeaturesMAX9670CTL+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9670CTL+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Feature | Buffers, I2C, RGB, SCART |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Applications | Audio, Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX9670 |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 230MHz |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3.3V~12V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |