MC100LVEP34DR2G OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 16 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 2.5V should be applied to this electronic frequency generator. CML, LVDS, NECL, PECL is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 2.8GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 2.375V for safety considerations. Clock PLL works with 2.375V~3.8V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with ECL logic levels. This electronic component can be classified as a Clock Generator. This clock-generating IC is a 16-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number MC100LVEP34, its related parts can be found. There is an available 16 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 3.8V. This electronic part is a member of the 100LVEP series. This clock generator offers low timing skew at 0.035 ns Max. This clock generator combines clock logic function Clock on input data.
MC100LVEP34DR2G FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 3.8V
MC100LVEP34DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEP34DR2G Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100LVEP |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEP34 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.8GHz |
| Logic Function | Clock |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | CML, LVDS, NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.85 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.8 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| fmax-Min | 2800 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.035 ns |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |