![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 1MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC33067 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 100mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.6V~20V |
| Max Supply Current | 800μA |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 2.05MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | RESONANT CONTROL |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 25 % |
| Output Phases | 1 |
| Height | 3.43mm |
| Length | 19.55mm |
| Width | 6.85mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |