MC88916EG70 OverviewClock program is contained in the package Tube. There is a SOIC-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 70MHz. -40°C ~ 85°C operates within a range of temperatures. There is 4.5 V ~ 5.5 V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 4.5 V ~ 5.5 V. There is only one purpose for this component, CISC/RISC Microprocessor. Clock program is recommended to use CMOS as the output. There have been 2006 publications of this part. You need to start at MC88916 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 20 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below -40°C. Temperatures below 85°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 5V. The series of the part is indicated by --. 20-SOIC is the supplier device package used by the company as its device supplier.
MC88916EG70 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 5V
MC88916EG70 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MC88916EG70 application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Frequency - Max | 70MHz |
| Published | 2006 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Base Part Number | MC88916 |
| Output | CMOS |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 70MHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | CISC/RISC Microprocessor |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Input | CMOS, TTL |