MCIMX6V2CVM08AB OverviewThe microprocessor is conveniently packaged in 400-LFBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~105°C TJ. The i.MX6SLL series contains it. A ARM® Cortex®-A9 processor powers this CPU. LPDDR2, LPDDR3 RAM controllers are used by this CPU. I/O is run at 1.2V 1.8V 2.5V 3.3V on this CPU.
MCIMX6V2CVM08AB FeaturesARM® Cortex®-A9 Core
MCIMX6V2CVM08AB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MCIMX6V2CVM08AB Microprocessor applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Consumer electronics products
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 400-LFBGA |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | i.MX6SLL |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A9 |
| Voltage - I/O | 1.2V 1.8V 2.5V 3.3V |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | Yes |
| RAM Controllers | LPDDR2, LPDDR3 |
| USB | USB 2.0 OTG + PHY (2) |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| Security Features | A-HAB, ARM TZ, CSU, SJC, SNVS |
| Display & Interface Controllers | EPDC, LCD |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |