MCK12140DR2G OverviewClock ICs are packaged using the Tape & Reel (TR) method. In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 8 terminations in this file. In this case, ECL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 800MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There are 4.75V~5.5V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~70°C, which is -40°C~70°C. It is possible to classify this electronic component as a Phase Frequency Detector. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 8-bits in si8e. The related electrical components for the base part number MCK12140 can be found below. A 8 pin is available on the clock PLL. With IT REQUIRES A -4.75V TO -5.5V SUPPLY, this clock generator produces better clock signals.
MCK12140DR2G FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MCK12140DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MCK12140DR2G Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Phase Frequency Detector |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT REQUIRES A -4.75V TO -5.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MCK12140 |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | -4.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -4.5V |
| Input | ECL |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |