MK1575-01GLFTR OverviewThere is a TSSOP-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. 16 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 80MHz. There have been 1999 publications of this part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 16 pins. As a result, it includes 16 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below 0°C. Temperatures below 70°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 3.3V. A supply voltage of 3.45V is used for this part. Maintaining a supply voltage greater than 3.15V is required.
MK1575-01GLFTR FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
with 16 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MK1575-01GLFTR ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
MK1575-01GLFTR application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 2 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |